Головна » 2017 » Вересень » 24 » Бережіть сердце змолоду. Профілактика сердцевих хвороб
08:08
Бережіть сердце змолоду. Профілактика сердцевих хвороб

Протягом життя (70-80 років) людське серце здатне наповнити, «в ролі помпи», близько 3500 стандартних залізничних цистерн. За 70 років життя серце людини скорочується більше 2 500 000 000 разів. З кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл. крові. Приблизно 12 ударів досить, щоб заповнити, наприклад, стандартний літровий пакет. Ці цифри вірні в стані спокою. При фізичному навантаженні обсяг крові, що перекачується, зростає в кілька разів. При максимальних фізичних навантаженнях - в 4-5 разів, з кожним ударом виштовхується в артерії більше 200 мл. крові, а стандартна нафтова цистерна - 60 тонн. Порахуйте і перевірте. Наше серце дуже працьовите, а дублерів у серця немає!

Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2000 року. Це подія щорічного характеру, яка раніше відзначалася в останню неділю вересня. З 2011-го року - фіксована дата - 29 вересня. Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі. Метою проведення в цей день заходів є необхідність максимального залучення уваги людей до свого здоров’я, формування розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороби можна і потрібно активно впливати.

ЗАХВОРЮВАННЯ СЕРЦЯ: СИМПТОМИ

Ішемічна хвороба серця, серцевий напад… кожен вид захворювань серця має різні симптоми, хоча багато серцевих проблем можуть мати однакові прояви. Ваші симптоми залежать від виду і тяжкості того, що відбувається з Вашим серцем.

Навчіться розпізнавати свої симптоми і ситуації, які їх викликають. Повідомте свого лікаря, якщо у Вас з'явилися нові симптоми або поява тих, які вже є, почастішала і вони стали важчі.

     Ішемічна хвороба серця

  Найбільш частим симптомом є стенокардія. Вона зазвичай описується як відчуття дискомфорту, тяжкості, болі, печія, стиснення в грудній клітці. Стенокардію можна помилково прийняти за порушення травлення або печію. Вона найчастіше відчувається у грудях, але також може виникати в плечах, руках, шиї, горлі, нижньої щелепи або спині.

Інші симптоми, які також можуть зустрічатися при ішемічній хворобі серця, включають у себе:

  Задишку.

  Сильне серцебиття (нерегулярні скорочення серця, пропущені скорочення або відчуття, що серце «робить сальто» у Вас в грудях).

  Прискорене серцебиття.

  Слабкість або запаморочення.

  Нудоту.

  Потіння.

Серцевий напад (інфаркт міокарда або ІМ – ішемія міокарда)

Симптоми можуть включати в себе:

  Дискомфорт, тиск, тяжкість або біль у грудях, руці або за грудиною.

  Дискомфорт, який віддає в спину, нижню щелепу, горло або руку.

  Почуття переповнення, порушення травлення, відчуття задухи (може     відчуватися як печія).

  Потіння, нудота, блювання або запаморочення.

  Виражена слабкість, відчуття тривоги або задишка.

  Прискорене і неправильне серцебиття.

 Під час серцевого нападу симптоми зазвичай тривають 30 хвилин або довше і не стають легшими після відпочинку і прийому пероральних медикаментів (лікарських препаратів, що приймаються через рот). Симптоми можуть починатися з невеликого дискомфорту, який переростає в сильний біль.

 Деякі люди переносять серцевий напад без яких-небудь симптомів («німий» ІМ). «Німий» ІМ може виникати у будь-якої людини, але частіше він зустрічається серед діабетиків.

  Якщо Ви вважаєте, що у Вас серцевий напад, НЕ ГАЙТЕ ЧАСУ!

Викликайте невідкладну допомогу (телефонуйте 103). Невідкладна допомога при серцевому нападі є дуже важливою для зниження рівня ураження Вашого серця.

  Аритмії

Якщо симптоми аритмій присутні, то вони можуть полягати в:

  Сильному серцебитті (почутті пропущених серцевих скорочень, тріпотіння або «сальто», або відчутті, що ваше серце «втікає»).

  Глухих ударах у грудній клітці.

  Запамороченні або почутті порушення свідомості.

  Непритомності.

  Задишці.

  Дискомфорті в грудях.

  Слабкості або стомленні (почутті сильної втоми).

 Фібриляція передсердь

Фібриляція передсердь (ФП) є одним з видів аритмій. Більшість людей з ФП відчувають один або більше з таких симптомів:

  Сильне серцебиття (раптова поява тупих ударів, «тріпотіння» в грудній клітці).

  Недолік енергії,  втома.

  Запаморочення (слабкість або почуття порушення свідомості).

  Дискомфорт у грудній клітці (біль, тиск або дискомфорт у грудях).

  Задишка (труднощі при диханні під час щоденних навантажень).

У деяких пацієнтів з фібриляцією передсердь відсутні будь-які симптоми.  Іноді епізоди фібриляції короткі.

Захворювання клапанів серця

Симптомами захворювань клапанів серця можуть бути:

  Задишка і /або труднощі при вдиханні. Ви можете зазначити, що це в основному може виникати під час будь-якої активності (виконання повсякденних навантажень), або коли Ви лежите в ліжку.

  Слабкість або запаморочення.

  Дискомфорт у грудях. Ви можете відчувати тиск або тяжкість у грудній клітці під час навантаження або знаходження на холодному повітрі.

  Сильне серцебиття (воно може відчуватися як прискорений серцевий ритм, неправильний серцевий ритм, пропущені удари серця або почуття «сальто», яке робить серце у Ваших  грудях).

  Якщо захворювання клапанів серця викликають серцеву недостатність, то симптоми можуть полягати в:

  Набряканні щиколоток  або живота. Якщо рідина накопичується в животі, то Ви можете відчувати здуття.

  Швидкому збільшенні маси тіла (можливе збільшення ваги на 1 кілограм і більше  за один день).

Симптоми не завжди відповідають тяжкості ураження клапана. У Вас також може не бути ніяких симптомів і матися серйозне захворювання клапана, яке вимагає термінового лікування. Або, як це відбувається при пролапсі мітрального клапана, у Вас можуть бути важкі прояви, в той час як результати обстежень показують незначне пошкодження клапана.

Серцева недостатність

Симптомами серцевої недостатності можуть бути:

  Задишка, яка виникає під час навантаження (найбільш часто) або відпочинку, особливо, якщо Ви лежите в ліжку.

  Кашель з виділенням білого слизу.

  Швидке збільшення ваги (як і в попередньому випадку – 1 кг і більше денно).

  Набряк щиколоток, ступнів і живота.

  Запаморочення.

  Втома і слабкість.

  Прискорене або неправильне серцебиття.

  Іншими симптомами можуть бути нудота, сильне серцебиття і біль у грудній клітці.

Як і при захворюванні клапанів, симптоми серцевої недостатності можуть не відповідати слабкості Вашого серця.

У Вас може бути безліч симптомів, але функція серця може бути ослаблена тільки в незначній мірі. Або у Вас може бути серйозне пошкодження серця при незначно виражених симптомах.

 Вроджені захворювання серця

Вроджені дефекти серця можуть діагностуватися до народження, відразу після народження, в дитинстві чи не давати про себе знати до дорослого віку. Можливо навіть, що присутній дефект може не давати ніяких симптомів. Іноді він може діагностуватися при вислуховуванні шуму в серці під час фізикального огляду або проявляться відхиленнями в ЕКГ або рентгенографії грудної клітки у людини без будь-яких явних симптомів.

 У дорослих симптомами, якщо вони присутні, можуть бути:

  Задишка.

  Обмеження можливості переносити фізичне навантаження.

  Симптоми серцевої недостатності (дивись вище) або захворювань клапанів (дивись вище).

Вроджені захворювання серця у дітей

Симптомами можуть бути:

  Ціаноз (синюшний відтінок шкіри нігтів і губ).

  Прискорене дихання і поганий апетит.

  Поганий приріст маси тіла.

  Повторні легеневі інфекції.

  Непереносимість фізичних навантажень.

Захворювання серцевого м'яза (кардіоміопатії)

У багатьох людей із захворюваннями серцевого м'яза немає ніяких симптомів або є незначні симптоми, і вони живуть нормальним життям. У інших симптоми є, вони можуть прогресувати і обважнювати з погіршенням функції серця.

Симптоми можуть виникати в будь-якому віці і полягати в:

  Болю або почутті тиску в грудях (виникає зазвичай під час фізичного навантаження, але може з'являтися і під час відпочинку або після їжі).

  Симптомах серцевої недостатності (дивись вище).

  Набрякання нижніх кінцівок.

  Стомлюваності.

  Слабкості і епізодах втрати свідомості.

  Сильному серцебитті (тріпотіння в грудній клітці, що виникає внаслідок неправильного серцевого ритму).

У деяких людей також присутня аритмія. Все це у невеликої кількості людей з кардіоміопатією може привести до раптової смерті.

  Перикардит

Якщо симптоми перикардиту присутні, то вони можуть включати в себе:

  Біль у грудній клітці. Цей біль відрізняється від стенокардії (болю, що виникає при ішемічній хворобі серця). Вона може бути гострою і локалізуватись у центрі грудної клітини. Біль може віддавати в шию,  іноді в руки і спину. Він  посилюється в положенні лежачи, при глибокому вдиху, кашлі, ковтанні і послаблюватися в положенні сидячи.

  Значне підвищення температури.

  Збільшення частоти серцевих скорочень.

     Оскільки при різних видах захворювань серця  симптоми можуть бути схожими, необхідно відвідати свого лікаря -  для того, щоб Вам могли встановити правильний діагноз і призначити відповідне лікування.

ПРИЧИНИ ХВОРОБ СЕРЦЯ

Причини хвороб серця в принципі, лежать на поверхні. Гіподинамія, куріння, кава в неймовірних кількостях, алкоголь, жирна і солона їжа, стимулятори, стреси і ... безладний секс. Всі перераховані вище причини можуть призвести до різноманітного букету захворювань серцевої діяльності.

Дуже часто причини хвороб серця пов'язують з неправильним харчуванням. Про рекламу молочного продукту, який нібито очищає судини від холестеринових бляшок - всі чули. Але будь-який поважаючий себе лікар скаже, що очистити судини таким чином неможливо. Потрібно постійно піклуватися про себе і своє серце і їсти те, що корисно. Щоб серце було здорове, лікарі рекомендують їсти якомога більше риби, овочів і фруктів. Хліб з висівками, боби, квасоля, соя, баклажани і свіжа зелень пов'язують холестерин і виводять його з організму - тому вони повинні бути завжди на столі. Особливо корисні сухофрукти, в першу чергу - курага. У ній багато калію, який вкрай необхідний для нормальної роботи серця. Так само бажано відмовитися від гострої, солоної, жирної їжі. Вона взагалі, така їжа, не корисна, хоча й смачна. Взагалі, лікарі говорять, що при схильності до хвороб серця, особливо якщо є родичі, які страждають від серцево-судинних захворювань, потрібно обмежити вживання молока, сметани, яєць, майонезу, вершкового масла, ікри, жирного сиру.

Наступною причиною варто назвати зайву вагу. Люди з надмірною вагою за кількістю ускладнень на серце навіть випереджають завзятих курців. Та й супутніх захворювань у них набагато більше, ніж у худих.

Наступними в списку, за огрядними, йдуть курці... Після них кавомани і алкоголіки. Причому шанси отримати інфаркт збільшуються, якщо всі три групи об'єднуються. Тут уже без коментарів.

ПРОФІЛАКТИКА СЕРЦЕВИХ ХВОРОБ

Основною профілактикою хвороб серця можна вважати лікувальну фізкультуру. Але без фанатизму, особливо якщо в молодості ви не надто дружили зі спортом.  Одним з кращих засобів профілактики хвороб серця є плавання. Це, практично, єдиний вид спорту, який, по-перше, змушує всі м'язи працювати, а по-друге, завдяки правильному диханню допомагає серцю працювати в природному режимі без перевантажень. Так само кардіологи радять займатися бігом підтюпцем. Не лінуйтесь бодай 10-15 хвилин робити ранкову гімнастику.

Уникайте недосипання.

Частіше бувайте на свіжому повітрі.

Про режим харчування і згубність шкідливих звичок вже мовилось у попередньому розділі.

 І, звичайно, потрібно уникати стресів. Якщо ви людина вразлива і легко ранима - приймайте м'яке заспокійливе, уникайте людей, які вам неприємні, не вступайте в конфлікти і суперечки. Більше відпочивайте, читайте, відвідуйте вистави, концерти, тобто насолоджуйтесь життям,  і Ви навчитеся бачити в ньому якомога більше хорошого. І тоді сердечні справи вас будуть хвилювати тільки в контексті кохання. До речі, за спостереженнями  лікарів, закоханість дуже позитивно впливає на роботу серця.

 В організмі багато парних органів, а  серце - на самоті.  Бережіть серце!

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

Відповідальний укладач                    Головний лікар В. П. Красник

Редактор   В.В. Портяк Кінець форми

Категорія: Здоров`я | Переглядів: 270 | Додав: Ayverso | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar